Blog

Konut Sigortası Nedir? Neleri Kapsar

Konut Sigortası Nedir? Neleri Kapsar

Konut Sigortası Nedir? Neleri Kapsar


Konut sigortası eviniz için olmazsa olmaz oldukça önemli bir sigorta türüdür. Konut sigortası ile evinizi ve evinizin içerisinde yer almakta olan tüm eşyalarınızı hatta evin içerisinde yaşamakta olan kişileri de güvence altına alabilirsiniz. Konut sigortası yaptırmak için ev sahibi olmaya gerek yok. Kiracı olarak yaşadığınız bir ev için de konut sigortası yaptırabilir hem eşyalarınızı hem de can güvenliğinizi koruma altına alabilirsiniz.

Konut Sigortası Kapsamları

Konut sigortası kapsamları sigorta firmalarının poliçe içeriklerine göre değişim göstermektedir. Bina, ev eşyası, nakit para, kıymetli evrak, değerli eşyalar ve daha ev içerisinde yer almakta olan pek çok eşya konut sigortası ile garanti kapsamına alınabilmektedir. Konut sigortası yaptırırken ilerde meydana gelebilecek hasarlara karşı tedbirli olabilmek için poliçe içeriğinin incelenmesi ve konut sigortası kapsamlarının geniş tutulması oldukça önemlidir. Konut sigortası fiyatları ise sigorta poliçesinin kapsamına göre değişim göstermektedir. Bunun yanı sıra teminat bedelleri hesaplanırken hasar durumunda meydana gelebilecek olan tahmini zararın ve yaşanabilecek kayıpların tekrardan karşılanabilmesi için güncel fiyatlar göz önünde bulundurularak hesaplama yapılmaktadır. Evinizde bulunmakta olan pergole, pencere ve balkon camları, kalorifer, ısı pompası ve havuz gibi ek tesisat ve ek donanımların konut sigortası yaptırırken mutlaka detaylı bir şekilde sigorta bedeline eklenmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra binanızın 90 günden fazla boş kalıp kalmaması da ek teminat sunulması durumunu gerektirmekte bu da poliçe fiyatına etki ederek fiyat değişimine neden olabilmektedir.

Konut Sigortasının Avantajları

Konut sigortası yangın, sel, deprem, fırtına ve su baskını gibi her türlü felaket için evinizi güvence altına alarak sevdiklerinizi ve sizi koruma altında tutmaktadır. Olası bir durumda meydana gelmekte olan hasar sonucu yaşanan zor süreçte tüm masraflar konut sigortası tarafından karşılanmaktadır. Konut sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gereken bazı detaylar yer almaktadır. Konut sigortası yaptırırken herhangi bir hasar durumunda zararınızın tamamının sigorta şirketi tarafından karşılanabilmesi için poliçenizde yer almakta olan sigorta bedeli evinizin ve eşyalarınızın değerine denk olmalıdır. Aksi durumda sigorta hasarınızın tamamını üstlenmeyebilir.