Blog

Kasko Hasarsızlık İndirimi

Kasko Hasarsızlık İndirimi

Kasko Hasarsızlık İndirimi


Kasko Sigortasında Hasarsızlık İndirimi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Hasarsızlık indirimi poliçe süresince hasar talebinde bulunmama durumunda poliçenin yenileme priminde yapılan indirimdir.
Şirket uygulamaları ve hasarsızlık yılına bağlı olarak %30'dan %70'e kadar değişen hasarsızlık indirimi kasko sigorta poliçenizin primini etkileyen en önemli kriterlerdendir.
Poliçe satın alma anında Sigorta Şirketinin hasarsızlık indirimi uygulamasını bilmek , hasar anında daha doğru karar almanızı sağlayacak ve böylece hasarsızlık durumunuzu koruyacaktır. Örneğin, bazı Sigorta Şirketleri onarımın kendi yönlendirdiği servislerde yapılması durumunda, hasarsızlık koruyucu öneriler getirmektedir.
Hasarsızlık indirimi kişiyi takip eder. Bu durumda yeni satın aldığınız bir araca kasko poliçesi yaptırırken kazanılmış hasarsızlık indirimi hakkınızı yeni aracınızın poliçesinde kullanabilirsiniz.
Kazanılmış Hasarsızlık indirimi hakkı, poliçenizin yenilemesini başka bir şirketten yaptırmanız durumunda da devam eder.
Sigorta Şirketleri hasarsızlık durumu ile ilgili tüm kayıtları Sigorta Bilgi Merkezi (Tramer)'de oluşturulan kasko sigortaları ortak data havuzundan otomatik olarak almakta ve yenilemelerde poliçelere yansıtmaktadır.
Bazı durumlar Sigorta Şirketlerinden hasar alınması durumunda dahi hasarsızlık durumunu bozmaz veya tamamen kaybına neden olmaz. En yaygın olarak uygulanan " hasarsızlığı bozmayan haller " şunlardır:
Sigortalı aracın karıştığı kazada sürücünün hiçbir kusurunun olmadığı hasarlar (%100 rüculu hasarlar)
Radyo teyp ve cam kırılması hasarları
Şirketlerin özel hasar noktalarından verilen hasar hizmetlerinde (genelde senede bir hasar)
Mini Onarım hizmeti kapsamındaki hasarlar
İkinci ve daha sonraki yıllarda kazanılan hasarsızlık indirim hakları, yine Sigorta Şirketlerinin uygulamalarına bağlı olarak bir hasarla tamamen kaybolmamakta, hasarsızlık yılı ve indirim oranları tablosunda önceki basamaklara gerilemektedir.