Blog

Sigorta Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Sigorta Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Sigorta Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar


Sigorta ileride karşılaşılabilecek hasar ve zararı karşılamak için uygulanan bir sistemdir. Sigorta firmaları araçları, eşyaları ve kişileri sigorta güvencesi altına alarak her türlü kaza ve hasar durumuna karşı koruma altına almakta ve kusur durumuna göre hasarın belirli bir oranını karşılamaktadır. Sigorta hizmeti sunmakta olan firmalar sigorta yaptırmak isteyen kişilere sigorta poliçesi sunarak sigorta anlaşması yapmaktadır. Günümüzde sigorta sadece eşyalar üzerinde değil insanların sağlığı için de hayatta karşılaşılabilecek her türlü kazaya karşı yapılabilmektedir. Sigorta yaptırarak hayat garanti altına alınamaz ancak sigorta kapsamında olan bir kişi olsa bir kaza durumu söz konusu olduğunda zararını en aza indirebilir ve kusur durumuna göre hasarın büyük kısmı sigorta firması tarafından karşılanabilir.

Sigorta Türleri

Günümüzde pek çok sigorta türü bulunmaktadır. Sigorta türleri kapsamına göre değişim göstermektedir. Örneğin; araçları korumak için yapılan sigortalar kasko, evleri korumak için yapılan sigorta konut sigortası, depreme karşı yapılan sigorta DASK, insan sağlığı için yapılan sigorta özel sağlık sigortası, trafikte karşı tarafa verilebilecek hasara karşı yapılan sigorta da trafik sigortası olarak adlandırılmaktadır. Sigorta türlerinde uygulanmakta olan sigorta fiyatları sigorta yapılan nesneye, kişinin yaşına ve sigorta firmasına göre değişim gösterebilmektedir. Sigorta yaptırırken sigorta fiyatından çok sigortaların kapsam ve içeriklerine göre işlem yapmak oldukça önemlidir. Sigorta türü her ne olursa olsun sigorta poliçesinde yer almakta olan sigorta priminin zamanında ve eksiksiz olarak ödenmesi bir sonraki poliçenin fiyatı belirlenirken dikkate alındığından oldukça önemlidir.

Sigorta Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Sigorta yaptırırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Sigorta işleminde sigorta poliçesi dikkatli bir şekilde okunmalı ve tüm maddeler dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Bunun yanı sıra sigorta içeriklerinin istenilen şekilde olması ve sigortanın kapsamlı içeriklere sahip olması ilerde meydana gelebilecek hasar durumlarına karşı oldukça önemlidir. Sigorta içeri ne kadar kapsamlı olursa hasar durumu söz konusu olduğunda sigorta yaptıran kişinin zararı da bir o kadar az olur. Sigorta kapsamı dışında olan durumlar mutlaka sigorta yaptıran kişi tarafından bilinmelidir.