Sigorta Hizmetleri

Deprem Sigortası

Deprem Sigortası

Deprem Sigortası


Depreme karşı alınması gereken en önemli tedbirler arasında yer alan DASK, 2011 yılından beri yürürlükte olan KHK gereğince her mülk sahibinin zorunlu olarak yaptırması gereken işlemler arasında bulunuyor. Depremin ve depreme bağlı olarak oluşabilecek pek çok afetin maddi zararını karşılayan DASK, mülk sahiplerinin deprem kaynaklı en büyük sorunlar karşısında bile maddi açıdan korunmasına olanak tanıyor.

DASK / Zorunlu Deprem Sigortası Nedir?

Kısaca DASK adıyla bilinen Zorunlu Deprem Sigortası, deprem durumunda oluşabilecek bina yıkımı, patlama, yer kayması, yangın gibi afetlerin mülkünüzde bıraktığı hasarları tazmin edebilmeniz amacıyla düzenleniyor. Farklı teminat bedelleri karşılığında yararlanabileceğiniz DASK seçenekleri dairenizi, bina kolonlarını, ortak kullanım alanlarını, merdivenleri, tavanları, tabanları ve bina sahanlıklarını güvence altına alıyor. Zorunlu bir sigorta türü olan DASK'ın düzenli olarak yenilenme şartı bulunuyor. Meskenlerinizi kiraya vermeniz, elektrik, su ve doğal gaz bağlatmanız için DASK poliçelerinizi düzenli bir şekilde güncellemeniz ve ödemelerini yapmanız gerekiyor. Zorunlu Deprem Sigortası'nın tavan değeri, devlet tarafından belirleniyor ve düzenli aralıklarla güncelleniyor. 17 Ocak 2018 tarihinde yapılan son güncellemeye göre Zorunlu Deprem Sigortası, tüm yapı tiplerinde 240.000 TL'ye kadar olan hasarları karşılıyor.

Neden Deprem Sigortası Yaptırmalıyım?

Zorunlu Deprem Sigortası, sigorta kapsamında yer alan alanlarda oluşabilecek deprem kaynaklı tüm hasarlar için geçerli olması nedeniyle depremin yol açabileceği maddi kayıpları en aza indirme amacı taşıyor. Gerçekleştiği bölgede ciddi maddi kayba neden olabilen depremlere karşı alınabilecek en etkili maddi tedbirler arasında yer alan DASK, deprem durumunda tüm yaşamınızı etkileyebilecek boyutta maddi kayıplar yaşamanızı engellerken küçük ölçekli hasar durumlarında da size destek oluyor. DASK işlemlerini, size ait meskenlerin üst kullanım hakkından faydalanabilmek için de mutlaka düzenli olarak gerçekleştirmeniz gerekiyor. DASK ödemelerinin düzenli olarak gerçekleştirilmemesi ve olası bir ihtiyaç durumunda geçerli bir DASK poliçesinin bulunmaması, sigorta kapsamına giren haklarınızdan yararlanma şansınızı ortadan kaldırıyor ve bu nedenle mutlaka düzenli olarak Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmanız gerekiyor.

Deprem Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Deprem sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gereken noktaların başında, alanında uzman ve deneyimli bir sigorta şirketiyle çalışmak geliyor. En güvenilir ve deneyimli sigorta şirketlerinden satın alacağınız DASK poliçeleri, rahatça ödenebilen seçenekleri ve uzman kontrolünde gerçekleşen süreçleriyle hayatınızı kolaylaştırıyor. Deneyimli ve güvenilir bir sigorta şirketiyle birlikte çalışmak, deprem sonrasında ihtiyacınızı kolayca ve kısa sürede tahsil etmenize de yardımcı oluyor. Bu sayede deprem sonrasında herhangi bir mağduriyet yaşama ihtimaliniz ortadan kalkarken kendinizi daima güvende hissetmeniz de mümkün oluyor. Sigortanızı güncellerken, önceki poliçenizin süresinin kesin olarak dolduğundan emin olmanız gerekiyor. Aynı konut için iki farklı Zorunlu Deprem Sigortası yaptırılmasına kanunen izin verilmiyor. Bu nedenle, eğer deprem durumunda daha yüksek miktarda tazminat almak isterseniz DASK'a ek olarak ihtiyari deprem sigortası seçeneklerine yönelmeniz gerekiyor.

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) Tarife Fiyatları ve Ödeyeceğim Miktar Nasıl Hesaplanır?

Zorunlu Deprem Sigortası tarife fiyatları ve ödenecek primler sigorta yapılacak konutun bulunduğu bölgedeki deprem riski, binanın yapı özellikleri ve konutun brüt metrekaresi olmak üzere üç ana faktöre bakılarak hesaplanıyor. Binanın yer aldığı bölgedeki deprem tehlikesi, bina yaşı ve konut metrekaresi arttıkça, ödenmesi gereken prim de yükseliyor. Tüm vergi ve harçlardan muaf olan DASK primleri, tek seferde ya da farklı finans kurumlarının sunduğu taksit seçenekleriyle ödenebiliyor. Prim bedelinin ödenmesi, sigortanın başlaması açısından büyük önem taşıyor. Primi ödenmemiş sigortalar, poliçeleri çıkmış olsa dahi geçerlilik kazanmıyor ve bu durumdaki sigortalar için deprem durumunda herhangi bir ödeme yapılamıyor.

DASK Adres Kodu Uygulaması Nedir?

DASK işlemlerinizi gerçekleştirirken faydalanabileceğiniz adres kodu uygulaması, konutunuzla ilgili tüm sigorta adımlarını kısa sürede ve pratik bir şekilde tamamlayabilmenize yardımcı oluyor. Türkiye'de bulunan tüm konutlar için atanan 10 haneli adres kodları, bir anlamda meskenlerin kimlik numarası gibi bir görev üstleniyor ve sigorta işlemleri esnasında hangi konutu kastettiğinizin kısa sürede anlaşılabilmesine olanak tanıyor. Zorunlu Deprem Sigortası'nın yanı sıra pek çok sigorta türünde ve farklı işlemde kullanabileceğiniz adres kodları, doğrudan devlet tarafından atanmış olmaları sayesinde resmi bir nitelik taşıyor. Böylece evinizle ilgili pek çok evrak taşıma ve bilgi ezberleme zorunluluğunuzu ortadan kaldıran adres kodu uygulaması, dijital ortamda gerçekleştireceğiniz işlemleri de kolaylaştırıyor.

Zorunlu Deprem Sigortamı Neden AXA?dan Almalıyım?

Zorunlu Deprem Sigortası yaptırırken AXA Sigorta'yı seçmeniz için pek çok sebep bulunuyor. Tarihi 1828 yılına dek uzanan AXA, yaklaşık 2 asırlık deneyimiyle sigortacılık kavramını şekillendiren ve günümüzdeki haline getiren firmalar arasında yer alıyor. Bu nedenle size DASK konusunda da en avantajlı çözümleri sunan AXA Sigorta, geniş hizmet ağıyla Türkiye genelinde faaliyet gösteriyor. Türkiye Kalite Derneği'nin yaptığı müşteri memnuniyeti anlaşmalarında tam 4 kez Türkiye 1.'si olan AXA, ayrıca World Finance gibi uluslararası kuruluşlar tarafından da Türkiye'nin en iyi sigorta şirketi olarak kabul ediliyor. Müşteri ihtiyaçlarını en doğru şekilde belirleme konusunda uzman bir kadroya sahip olan AXA, Türkiye genelinde ideal fiyat seçeneklerine sahip olması ve her türlü sigorta seçeneğinde en etkili çözüm önerilerini sunmasıyla da Zorunlu Deprem Sigortası yaptırırken tercih edebileceğiniz en önemli firma olarak dikkat çekiyor.

Konut Sigortası İle DASK Arasındaki Fark Nedir?

Zorunlu Deprem Sigortası, konutları güvence altına alması ve çeşitli hasar durumlarında zararınızı karşılaması açısından konut sigortası seçenekleriyle benzerlik gösteriyor. Konut sigortası ve DASK arasındaki temel farkı ise iki sigorta seçeneğinin kapsamları oluşturuyor. DASK, yalnızca depremin yol açtığı yıkılma, zarar görme, yangın, patlama, zemin kayması gibi durumlarda zararınızı karşılıyor ve deprem harici bir nedenle oluşan hasarlarınız, Zorunlu Deprem Sigortası kapsamına girmiyor. Konut sigortası seçenekleri ise sebep fark etmeksizin konutunuzun gördüğü tüm hasarları ve konutunuzun içindeyken sizin ya da aile bireylerinizin karşılaşabileceği tüm kazaları kapsıyor. Pencere camı kırılmasından su baskınına, yangından heyelana, binanıza uçak çarpmasından ev içinde geçirdiğiniz küçük kazalara dek pek çok tehlike karşısında evinizi ve ailenizi güvence altına alan konut sigortası seçenekleri, evinde güven içinde yaşamak isteyen herkesin mutlaka yaptırması gereken sigorta türleri arasında bulunuyor.

Deprem Sigortasının Karşılamadığı Durumlar Nelerdir?

Deprem sigortasının karşılamadığı durumlar arasında doğrudan depremden kaynaklanmayan hasarlar ilk sırada yer alıyor. Depremden önce ve farklı nedenlerle oluşmuş bina hasarları, Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında değerlendirilmiyor. Ayrıca DASK primi belirlenirken sizden istenen mesken yüz ölçümü, bina lokasyonu ve bina yaşı gibi bilgilerin doğru çıkmaması durumunda da Deprem Sigortası kapsamında herhangi bir ödeme yapılmıyor. Deprem sonucunda konutta oluşan tam hasarların karşılanmasından sonra DASK kapsamı sona eriyor. Kısmi hasarların karşılanması durumunda ise DASK geçerliliğini koruyor ve karşılanan oranda eksiliyor. Sonraki aşamalarda oluşabilecek hasarların tazmin edilmesi için ise hasar gören yapının belirlenen süre zarfında ve eksper denetiminde onarılması gerekiyor. Yasal süre zarfında onarılmamış yapılarda oluşan yeni hasarlar, DASK devam ediyor olsa dahi sigorta kapsamı dışında kalıyor ve karşılanmıyor.

 

Hemen Teklif Al! Uzman ekiplerimiz tarafından kısa sürede aranacaksınız.