Blog

Kasko Nedir? Trafik Sigortası Neden Gerekli? Kasko İle Trafik Sigortası Arasındaki Fark Nedir?

Kasko Nedir? Trafik Sigortası Neden Gerekli? Kasko İle Trafik Sigortası Arasındaki Fark Nedir?

Kasko Nedir? Trafik Sigortası Neden Gerekli? Kasko İle Trafik Sigortası Arasındaki Fark Nedir?


Günlük yaşamda hayatın akışı sırasında kazaların yaşanma olasılığı oldukça yüksek olmakla birlikte bu kazaların en az zararla sonuçlanması için önceden tedbir almak oldukça fazla önem teşkil etmektedir. Hem maddi hem de manevi kayıpların önüne geçmek adına dikkatli ve tedbirli olmak oldukça gerekli olan hususlar arasında yer almaktadır. Bu tedbirler arasında ye rakam kasko oldukça fazla önemli bir konu olup her araç sahibi olmak açısından avantajlı ve güvenilir bir sigorta türü olmaktadır.


Kasko Nedir?

Poliçe üzerinde teminatı verilen sigortalı için poliçede kayıtlı araç açısından doğan kaza ve riskler sonucunda maddi zararların karşılanması amacı ile güvence altına alınması sağlanan sigorta türüne Kasko adı verilmektedir. Kara taşıtları için yapılan sigorta kısacası kasko araç sahibi açısından oldukça avantajlı olmaktadır.

Trafik Sigortası Nedir? Neden Gereklidir?

Devlet tarafından tüm motorlu araçlar için zorunlu sigorta yapılmasına trafik sigortası denilmektedir. Oluşacak kazalara karşı hem araç sahibini hem de diğer kaza ile ilgili kişileri güvence altına alan trafik sigortası oldukça fazla önem teşkil etmektedir. Oluşacak kazalarda kaza yapan ve kaza ile ilgili kişilerin haklarını maddi ve manevi koruma altına alınması açısından trafik sigortası gerekli hale gelmektedir.

Zorunlu trafik sigortasını düzenli yapan araç sahipleri kusurlu oldukları her kazada oluşan maddi zararların tümünden kurtulmuş olmaktadır. Ayrıca kaza sonucunda bedensel zarara uğrayan tüm kişilerin sorumlulukları da teminat altına alınmaktadır. Ayrıca hastane masrafları ve ölüm gibi ciddi durumlar yaşanıldığı zaman oluşan tüm maddi tazminatlar da teminat altına alınmaktadır.

Trafik Sigortası ile Kasko Arasındaki Fark Nedir?

Trafik sigortası ile kasko arasındaki en önemli fark farklı riskleri teminat almaları konuları olmaktadır. Ayrıca trafik sigortası zorunlu olup kasko isteğe bağlı sigorta yapılması olmaktadır.