Blog

Kasko kapsamı ve kasko fiyatları, Araç Kazalarında Kasko Karşı Tarafı Öder Mi?

Kasko kapsamı ve kasko fiyatları, Araç Kazalarında Kasko Karşı Tarafı Öder Mi?

Kasko kapsamı ve kasko fiyatları, Araç Kazalarında Kasko Karşı Tarafı Öder Mi?


Kasko herhangi bir hasar durumuna karşı oluşabilecek yanma, çalınma, kırılma ve diğer tüm hasarları güvence altına almak için uygulanan bir sigorta türüdür. Kasko yaptırırken kasko poliçesinde yer almakta olan içeriklere ve kasko kapsamına dikkat etmek ilerde oluşabilecek hasar durumunu en aza indirmek için oldukça önemlidir. Günümüzde kasko hizmeti sunmakta olan pek çok sigorta firması bulunmaktadır. Kasko fiyatları kapsamlarına göre değişkenlik gösterebildiği gibi aynı zamanda sigorta firmasına göre de değişim gösterebilmektedir. Burada en önemli detay en kapsamlı kaskoyu yaptırmaktır.

Kasko Sigortasının Teminatları

Kasko sigortasının teminatları 3 gruba ayrılmaktadır. Bunlar; çarpma ve çarpılma, yanma ve çalınma gibi durumları kapsamaktadır. Kasko ne kadar kapsamlı olursa hasar durumunda zarar da o kadar az olur. Bu nedenle full kasko yani tam kapsamlı kasko yaptırmak oldukça önemlidir. Kasko sigortasının içeriğinde yer almakta olan teminatlar sigorta firması tarafından kasko yaptıran kişiye detaylı olarak anlatılmalıdır. Kasko sigorta kapsamları yurt içinde geçerlidir ve yurt dışında da geçerli olabilmesi için poliçeye ekletilmesi gerekmektedir.

Araç Kazalarında Kasko Karşı Tarafı Öder Mi?

Araç kazalarında karşı tarafın hasarı trafik sigortası tarafından karşılanmaktadır. Kasko kendi aracınızda bir hasar meydana gelmesi durumunda devreye girmektedir ancak trafik sigortası olmasına karşı limit aşımında sorun söz konusu oluyor ise kasko sigortasında yer almakta olan ihtiyari mali mesuliyet teminatı kapsamında ek ödeme yapılabilmektedir. Kasko tamamen isteğe bağlı olarak uygulanan bir sigorta türü olup kanunen hiçbir şekilde uygulanma zorunluluğu bulunmamaktadır. Kasko kapsamında aracınıza gelebilecek olan en ufak hasardan tutun en büyük hasara kadar aracınız güvence altına alınmaktadır. Araçlarda kasko fiyatı belirlenirken araç kasko değer listesinde yer almakta olan araç bedeli göz önünde bulundurularak hesaplama yapılmaktadır. Bunun yanı sıra sürücünün yaşı, ikamet ettiği il, arabanın marka ve modeli, arabanın yaşı ve hasarsızlık indirimi gibi detaylar göz önünde bulundurularak hesaplama işlemi yapılmaktadır. Kasko kapsamları ve kasko fiyatları sigorta acentelerine göre değişim gösterebilmektedir. Önemli olan kasko kapsamına iyi bir şekilde göz atmaktır.