Blog

Deprem Sigortası Nedir? Deprem Sigortası Primleri

Deprem Sigortası Nedir? Deprem Sigortası Primleri

Deprem Sigortası Nedir? Deprem Sigortası Primleri


Deprem sigortası depremden kaynaklı meydana gelen pek çok hasarda zararı karşılamakta ve bina yıkımı, patlama, yer kayması ve yangın gibi durumlarda deprem sigortası devreye girerek hasarı üstlenmektedir. DASK olarak da bilinmekte olan deprem sigortası binalar için zorunlu olan sigorta türlerinden biridir. Deprem sonrası pek çok maddi hasarla karşı karşıya kalınabileceği kaçınılmaz bir gerçektir. Deprem sigortası ile depremden kaynaklı olarak meydana gelebilecek her türlü maddi hasarlara karşı kendinizi koruma altına alabilirsiniz. Deprem sigortasının düzenli olarak yenilenmesi gerekmektedir. Süresi dolan deprem sigortasında poliçenin yenilenmemesi durumunda oluşabilecek hasarlarda sigortada yararlanma olanağı ortadan kalkmaktadır. Deprem sigortası primleri ise binanın özelliklerine göre değişim gösterebilmektedir.

Deprem Sigortası Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Deprem sigortası evinizi güvence altına alma konusunda oldukça önemlidir. Deprem sigortası yaptırırken sigorta firmasının imzalatacağı poliçeye dikkat etmek oldukça önemlidir. Günümüzde sigorta hizmeti sunmakta olan pek çok sigorta şirketi bulunmaktadır ancak deprem sigortası yaptırırken ilerde meydana gelebilecek hasarlarda en iyi şekilde geri dönüş alabilmek için sağlam ve güvenilir bir sigorta firması ile anlaşmak oldukça önemlidir. Deprem sigortasının gününde yapılması büyük önem taşımakta ve sigorta günü dolmadan poliçenin yenilenmesine izin verilmemektedir. Bu nedenle deprem sigortası yaptırırken bir önceki sigorta sürenizin dolup dolmadığına dikkat etmek oldukça önemlidir. Poliçenizin içerisinde yer alan tüm detaylar ve faydalanabileceğiniz tüm olanaklar sigorta firması tarafından tarafınıza mutlaka aktarılmalıdır.

Deprem Sigortası Kapsamına Girmeyen Zararlar

Deprem sigortasından yararlanabilmek için ev ya da binanın depremden kaynaklı oluşan bir hasardan dolayı zarar görmesi gerekmektedir. Aksi durumda deprem dışında kaynaklanmakta olan hasarlar deprem sigortası kapsamına girmemektedir. Deprem sigortasından faydalanabilmek için mesken yüz ölçümü, bina lokasyonu ve bina yaşı gibi bilgilerin sigorta şirketine eksiksiz ve doğru bir şekilde bildirilmesi gerekmektedir. Aksi durumda olası bir deprem hasarında deprem sigortasından faydalanamaz ve sigorta kapsamı dışında kalırsınız. Deprem sigortası kapsamına girmeyen zararlar genel olarak depremden önce meydana gelen zararları kapsamakta bu da ekspertiz tarafından kolay bir şekilde tespit edilebilmektedir.