Blog

AĞIR HASAR KAYDI NEDİR? SORGULAMA VE SİLDİRME İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

AĞIR HASAR KAYDI NEDİR? SORGULAMA VE SİLDİRME İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

AĞIR HASAR KAYDI NEDİR? SORGULAMA VE SİLDİRME İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?


Ağır Hasar Kaydı Nedir? Sorgulama ve Sildirme İşlemleri Nasıl Yapılır?
Hasar kaydı, söz konusu aracın başından geçen tüm kazaları gösteren bir rapor olarak da belirtilebilir. Eğer araçtaki hasar, ekspertiz incelemesinden sonra onarım masraflarının piyasa değerine yaklaşmasına neden oluyorsa, bu araç tam hasarlı olarak kabul ediliyor. Onarım masrafları, aracın piyasa değerinin yüzde 70ine yaklaşmış ya da geçmişse, o araç trafik şartları için uygun görülmüyor. Ağır hasarlı araç da kullanıma uygun olmayacağından kayıtlarda pert olarak geçiyor.
Araç Ağır Hasar Kaydı Sorgulama
İkinci el araç satın alma işleminizi gerçekleştirirken mutlaka aracın hasar kaydının kontrol edilmesi gerekiyor. Bu kayıt ile alacağınız arabanın başından hangi kazalar geçtiğini, ne kadar hasar aldığını öğrenebiliyorsunuz. Bu sorgulamayı e-devlet üzerinden yapılabilir. E-devlet hizmetler sekmesinden Emniyet Genel Müdürlüğü?nün online araç sorgulama ekranına gidiyorsunuz. Yalnızca araç plaka bilgisi ile aracın ağır hasar kayıtlı araç olup olmadığını öğrenebiliyorsunuz.
Satın almak istediğiniz araç için kaza bilgisi sorgulama yapmak istiyorsanız da işlem çok basit. KAZA yazıp boşluk bırakarak aracın plakasını yazıyorsunuz ve 5664?e kısa mesaj gönderiyorsunuz. Araç kazaya karışmışsa tüm kusur oranlarının bilgisi telefonunuza geliyor.
Araba Ağır Hasar Kaydı Sildirme
Araç satın alan değil satacak olansanız ve aracınız ağır hasar kayıtlı araç olarak geçiyorsa, geçerli bir açıklamanız olduğu sürece bu kaydı sildirebiliyorsunuz. Ağır hasar kaydı sildirme için en önemli konu, geçerli bir açıklama olmasıdır. Olmayan bir hasarın işlenmesi ya da işlenen hasarın yanlış olması gibi nedenleriniz varsa müracaat etmeniz gereken yer Sigorta Bilgi Merkezi?dir. Ağır hasar kaydı sildirme işleminiz için sorgulamanın yapıldığı cep telefonu, aracın plaka ve şasi numarası gerekiyor. Bir sonraki adımda ise silinmesi talep edilen hasarın tarih bilgisi gerekecektir. Sizden alınan bu bilgilerle sigorta şirketi ile görüşülüp size dönüş yapılır. Hasarınızın araştırılması yapılırken sizin açıklamanız dikkate alınacağından ağır hasar kayıtlı araç olmadığını net ve gerçekçi şekilde izah etmelisiniz.
Aracın Değer Kaybı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Hasar kaydı olan araçların, satarken değerinin düşeceğini de belirtelim. Tamir edilerek eski performansına geri dönseler bile kaza yapmış olarak geçerler ve bu da fiyatlarının düşmesine neden olur. Söz konusu araçlar tam hasarlı ise bu düşüş daha fazla olacaktır.
Hasar Kaydı ile Pert Kaydı Farkları Nelerdir?
Hasar kaydı ve pert kaydı aynı şey değildir. İki kayıt arasındaki en temel fark; hasar kaydında aracın tamir masraflarının araç değerinin %70inin altında kalması, ağır hasarlı yani pert araçlarda ise %70in üzerine çıkmasıdır. Her iki kayıt türünde de raporlar, kaza tutanakları ve bilgiler Tramer sisteminde kayıt altına alınır. Pert kaydı olan araçların hasar kaydı olan araçlardan en büyük farkı, onarılan aracın trafiğe çıktıktan sonra hem ekonomik açıdan hem de can güvenliği bakımından kullanıma pek de uygun olmamasıdır. Ayrıca hasar kaydı olan araçlara sigorta şirketleri tarafından kasko poliçesi yapılırken, pert kaydı olan araçlar için kasko poliçesi sigorta şirketleri tarafından sınırlanabilir. Ağır hasarlı araçların trafikten çekilmesi daha doğru olur.